Giant Eagle Coupon Matchup 11/10-11/16

Here is the first part of the Giant Eagle coupon matchup. I am super excited for the Cascadian Farm Frozen vegetable or potatoes deal. These vegetables are so fresh and do not taste like they have been frozen at all. You can get a bag for only $0.52 each. Find out how by looking under the Natural & Organic section below.

Check back tomorrow for part 2 of the Giant Eagle coupon matchup.

 

Shelf Products

Cheerios or Golden Grahams—–$2.50 each

Uncle Ben’s Ready Rice—–$1 each

  • Buy 3 pouches of any variety Uncle Ben’s ready rice and get 1 Uncle Ben’s whole grain white rice product free (up to $2.30) (RP 9/25/2011)
  • Final Price: $1 each plus 1 whole grain white rice product free when you buy 3

Holiday Milk Chocolate Kisses, Jingles, or Holiday Milk Chocolate or Peanut M&M’s—–$2.50 each

  • Use $1/2 Mars Holiday products (M&M’s brand chocolate candies for the holidays, Dove chocolate promises, mixed minis chocolates for the holidays variety pack, Snickers, Twix, Milky Way, 3 Musketeers brand minis (7.94-19.5oz) (RP 11/13/2011)
  • $1/3 Hershey’s kisses brand chocolates (10 oz or larger) (SS 11/13/2011)
  • Final Price: $2 each

King’s Hawaiian Soft Mini Sub Rolls—–Buy 1, Get 1 Free

Nestle Morsels—–$2.50 each

Carnation Evaporated Milk—–$1 each

  • $0.50/2 12oz cans of Carnation Evaporated Milk (RP 10/30/2011 or RP 9/25/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $1/2
  • Final Price: $0.50 each

Duncan Hines Cake Mix, Brownie Mix or Frosting—–$1.25 each

  • $0.50/1 Duncan Hines cake mix (Excluding Duncan Hines Decadent Cake Mix) or 1 Duncan Hines comstock or wilderness fruit fillings  (SS 11/6/2011)
  • Final Price: $0.25 each

Betty Crocker Muffin Mix or Bisquick or Gold Medal Flour—–$2.50 each

Doritos—–Buy 1, Get 1 Free

  • Each one will ring up as $2.14

Keebler Boxed Crackers—–$2.50 each

  • $1/2 Keebler crackers (8oz or larger) (RP 11/13/2011)
  • Final Price: $2 each when you buy 2

General Mills Chex Cereal—–3 for $5 (Must buy 3)

  • $1/3 General Mills cereals: Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Dora the Explorer, Fiber One, Golden Grahams, Honey Nut Clusters, Kix, Lucky Charms, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Reese’s Puffs, Total, Trix, Wheatie (Everyday Saver 10/2/2011 or SS 10/23/2011)
  • Use $1.10/2 Chex cereal (Betty Crocker.com)
  • Final Price: $1.30 each when you buy 2

General Mills Milk ‘n Cereal Bars or Nature Valley Bars—–$2.50 each

Betty Crocker Fruit by the Foot or Gushers—–$2 each

  • $0.50/2 Betty Crocker fruit shapes, fruit by the foot, fruit gushers or fruit roll ups (SS 10/9/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $1/2
  • Final Price: $1.50 each when you buy 2

Thomas’ English Muffins or Entenmann’s Little Bites—–Buy 1, Get 1 Free

Emerald Breakfast on the Go, Dry Roasted Peanuts, or Pop Secret Microwave Popcorn—–$2.50 each

  • $1.50/2 Emerald Nut products (RP 11/13/2011)
  • $0.50/2 Pop Secret products (RP 11/13/2011)
  • Final Price: $1.75 each for Emerald Nut products if you buy 2

Ragu Pasta Sauce—–$1.25 each

  • Free pasta with the purchase of any 2 jars of Ragu pasta sauce (any variety up to 1lb) (max value $1.75) (RP 11/13/2011)
  • Final Price: $1.25 each plus free pasta when you buy 2 jars

Full Line of Hungry Jack Potatoes—–20% off

  • $1/2 Hungry Jack potato products (RP 11/6/2011)
  • Final Price: varies

Newman’s Pasta Sauce or Salsa—–$2.50 each

  • $0.50/1 Newman’s own pasta sauce, salsa, lemonade, marinade, or popcorn (RP 10/23/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $1/1
  • Final Price: $1.50 each

Hellman’s Mayonnaise—–$3 each

  • $0.25/1 Hellman’s product (16.5oz or larger) (RP 11/13/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $0.50/1
  • Final Price: $2.50 each

Knorr Homestyle Stock 4 packs—–$2.99 each

  • $1.25/1 Knorr Homestyle stock (RP 11/13/2011)
  • Final Price: $1.74

Folgers Coffee—–$4.50 each

  • $1/1 Folgers coffee 3oz or larger (RP 11/6/2011)
  • $1/1 Folgers gourmet selections product (RP 11/6/2011)
  • Final Price: $3.50 each

Lipton Tea Bags—–$3 each

  • $0.25/1 Lipton tea bags. Lipton to go, or any iced tea mix (RP 11/13/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $0.50/1
  • Final Price: $2.50 each

 

 

 

Holiday Favorites

Ocean Spray Cranberry Sauce—–$1.25 each

Stove Top Stuffing—–$1.25 each

Heinz Jar Gravy—–$1 each

Campbell’s Condensed Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup—–$0.80 each

  • $0.25/4 Campbell’s condensed Great for cooking soups (SS 9/18/2011 or SS 10/9/2011 or SS 11/6/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $0.50/4
  • Final Price: $0.68 each

Sara Lee Oven Fresh Pies—–Buy 1, Get 1 Free

  • Each item will ring up as $3.64
  • $1/1 Sara Lee frozen dessert (RP 10/23/2011)
  • Final Price: $2.64 each

Hanover Gold or SilverLine Vegetables—–$1.67 each

  • $1/2 Hanover gold line vegetables (RP 11/6/2011)
  • $1/2 Hanover silver line frozen vegetables (RP 11/6/2011)
  • Final Price: $1.17 each when you buy 2

Rhodes Warm-N-Serv Rolls—–$2.50 each

  • $0.75/1 pacakge Rhodes Warm-N-Serv Rolls (RP 8/28/2011 or RP 9/18/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $1.50/1
  • Final Price: $1 each

Country Crock Soft Spread—–$3 each

  • $0.25/1 Shedd’s Spread Country Crock Spread (RP 11/13/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $0.50/1
  • Final Price: $2.50 each

Land O Lakes Spreadable Butter with Canola Oil—–$1.50 each

  • $0.50/2 Land O Lakes butter (SS 10/23/2011)
  • Giant Eagle will double this coupon making it worth $1/2
  • Final Price: $1 each

Pillsbury Grands! Biscuits—–$1.75 each

Vanity Fair Napkins—–$3.50 each

 

 Natural & Organic

Cascadian Farm Frozen Vegetables or Potatoes—–5 for $9 Must buy 4

 

Health

One-A-Day 50-160ct—–$6.99 each

  • $1/1 One A Day adult or teen multivitamin product (RP 10/23/2011 or SS 9/25/2011 or Wounded Warrior Project)
  • $3/2 adult or teen One A Day multivitamin products (SS 9/25/2011)
  • Final Price: as low as $5.49 each when you buy 2

 

Buy any 2 and Earn a Bonus $0.20 off per gallon of fuel

Brawny Paper Towels (8 giant rolls)—–$9.99 each

Sparkle Paper Towels (12 big or 12 large rolls)—–$9.99 each

  • $1/2 Sparkle paper towels 2 giant roll or larger (RP 10/9/2011)
  • Final Price: $9.49 each when you buy 2

Angel Soft Bath Tissue (24 double rolls)—–$9.99 each

 

 

Leave a Reply